Jógový rozcestník pro Sedlčany a okolí
Jógové styly a směry

Hatha jóga

Hatha jóga patří na západě k nejrozšířenějším jógovým stylům. Zaměřuje se zejména na fyzické tělo, ze kterého odstraňuje ztuhlost, malátnost a nečistoty a naopak mu propůjčuje lehkost, stabilitu, pevné zdraví a vitalitu. Důležitá je i pro psychiku, které přináší schopnost koncentrace a vyrovnanost. Z jógových technik využívá zejména relaxace a pozice těla (ásany), jóginské dýchání (pránájámu), polohy rukou (mudry), procedury k čistění těla (krije) a recitace (mantry). V případě duchovních aspirantů bývá často vnímána jako předstupeň a důležitá průprava k vyšším technikám rádžajógy.

Popis: Václav Kotyk
Lektoři: Václav Kotyk, Lenka Chabová, Karolína Polidová, Dagmar Hellerová, Barbora Vohanková, Karolína Nietscheová


Ashtanga jóga

Ashtanga jóga je starodávný systém, který odkazuje na praktikování 5 sérií ásán, přičemž každá je zaměřená na čištění těla svým vlastním způsobem. Většinou se cvičí jen první dvě. Typické je vytrvání 5 dechů v každé ásáně. První série je věnována jógové terapii a léčbě fyzického těla. Každá série začíná pozdravy slunci A a B. Ásány mají stále stejné pořadí. Pomocí vlastního dechu udjají, pohledu drsthi, energetických zámků bhandy a samotné ásány se dostává praktikujícímu velkého soustředění a vhledu. Vinyasou se prochází mezi ásánami. Díky praxi ashtangy dochází k pocení, přes který odcházejí nečistoty z našeho těla. Ashtanga buduje disciplínu, sílu, pružnost a svým kouzlem odkrývá části naší duše, o kterých jsme doposud nevěděli.

Popis: Lenka Chabová
Lektoři: Lenka Chabová


Vinyasa jóga

Vinyasa jóga je dynamické propojení dechu s pohybem. Jedná se o zjednodušenou formu ashtanga jogy, kde ásány nemají pevné pořadí a jsou propojeny vinyasami. Plynutí kreativními sekvencemi ásán s udjaji dechem, které jsou proloženy pozdravy slunci, udržují mysl v přítomnosti a tělo v příjmeném zahřátí. Vinyasa jóga je meditací v pohybu, při které vaše tělo posílíte, protáhnete a energetizujete. Ásány a jejich náročnost se volí podle úrovně žáků, a tak každá lekce je jiná. Součástí každé lekce je závěrečná relaxace.

Popis: Lenka Chabová
Lektoři: Lenka Chabová


Prána Vashya jóga

Jedná se o tradiční koncept jógy, který je v posledních dvou desetiletích otevřen pro všechny zájemce o jógu. Tento starobylý koncept vyučuje Yogacharia Vinay Kumar v jihoindickém Mysore jako sérii jógových asán spolu s hlubokou pranajámou meditační pozornosti.

Prána Vashya jóga

Tento koncept vychází z jasné vědomosti:

  • O přesném fungování pohybového aparátu a fyzického těla jako celku
  • O propojenosti našeho dýchání s kvalitou svalové práce a se stavem nervového systému a mysli
  • O proudění prány (životní energie, v čínské medicíně zvané čchi) celým organismem, její vliv na hormonální systém a dále na další jemnější, subtilní vrstvy naší bytosti - emoční, mentální a další
  • O podstatě naší mysli a o podstatě našeho vědomí - manas, buddhi

Sestava je velmi dynamická, není terapeutickou jógou. To znamená, že ve své základní podobě (bez léčebných modifikací jednotlivých pozic) je určena lidem bez vážnějších zdravotních omezení. Pozice jsou zaměřeny na práci s páteří, jako hlavní energetický kanál, její harmonizaci, otevření hybnosti do všech směrů, aktivaci hlubokých svalových vrstev a také hlubokých svalových struktur kolem hlavních kloubů, a to vše skrze unikátní VINYÁSU V POZICI. Je to jedinečný moment, který nemá obdobu v jiném systému jógy pro širokou veřejnost.

Vinyása v pozici spočívá v provádění přesně daných jemných pohybů v napojení na klidný kompletní nádech a kompletní výdech, dává tak tělu možnost pulzovat s dechem, pohybovat se s dechem a aktivovat tak velmi jemné a hluboké tělesné struktury, tvořit pozici vlastní aktivitou v kompletním jógovém dechu a tak stále a nekonečně rozvíjet tělesný potenciál a měnit mentální koncepty a programy.

Jedná se o absolutní vinyásu - pozorné provádění pozic v propojenosti na dech - je zde přesný počet dechů, přesný počet pohybů, a to i v přechodech mezi pozicemi - "každý pohyb změní dech - dech změní mysl”

  • Posiluje, zpružňuje, harmonizuje a detoxikuje tělo do těch nejjemnějších struktur
  • Učí nás se zaklánět - otevřít se, nekontrolovat, pustit
  • Učí nás klidnému kompletnímu nádechu, otevřít se svému potenciálu až na dno :-)
  • Učí a kultivuje v nás jemnou ženskou energii nádechu, jemnosti, otevřenosti a svobody

Popis: Kateřina Nováková, akreditovaná lektorka Praha Vashy ze studia Joga Průhonice
Lektoři: Lenka ChabováPaddleboard jóga

Paddleboard je prkno podobné surfovému prknu, které se používá k pádlování ve stoje. Paddleboarding je sport, kde se rovnoměrně zapojuje celé tělo, zlepší smysl pro rovnováhu a fyzickou kondici. Vznikl v 70. letech na Havaji a je inspirován původními obyvateli Velikonočních ostrovů.

Jóga na paddleboardech se většinou praktikuje kolem ostrůvku, ke kterému se paprskovitě napojí prkna. Ale jsou i lekce, kde je možnost být volně. My používáme odpojení jen při pozicích, kde bychom se vzájemně pádem ohrozili. Na vodě lze praktikovat relaxační, ale i dynamické lekce, pro začátečníky i pro pokročilé. V lomu v Bořené hoře jsem ukončili již šestou sezónu. Výhodou lomu je, že voda je klidná, a tak je provádění ásan o dost lehčí, než na řece či moři. Lidé si moc užívají možnost dělat jogu v létě na vodě, navíc v krásném prostředí a s možností koupání.

Popis: Lenka Chabová
Lektoři: Lenka Chabová, Barbora VohankováHormonální jóga

Hormonální jóga je holistický systém cviků, který působí na úrovni fyziologické (podporuje přirozenou tvorbu hormonů), tělesné (tvaruje tělo, pomáhá správnému držení těla, posiluje svaly), psychické (pomáhá zvládat stres, udržuje emoční rovnováhu) a energetické (přináší vitalitu a duševní pohodu).

Jedná se o přesně danou sestavu jógových cviků doprovázených břišním dýcháním. Cviky masírují žlázy s vnitřní sekrecí, a tak optimalizují jejich funkce. Tím je podporována přirozená tvorba hormonů v těle. Z jógových technik využívá zejména pozice těla (ásany), jóginské dýchání (pránájámu), práci s energií, relaxaci s vizualizací, polohy rukou (mudry) a recitace (mantry).

Tento druh jógy pomáhá v menopauze, při problémech s otěhotněním, při hypofunkci štítné žlázy nebo jen k tomu být fit a cítit se dobře.

Popis: Dagmar Hellerová
Lektoři: Dagmar HellerováJóga pro těhotné (gravidjóga)

Jóga pro těhotné je jemné cvičení vhodné pro nastávající maminky. Součástí lekce jsou ásány vycházející z Hatha jógy, které jsou speciálně přizpůsobené jinému stavu těhotné ženy a jejímu rostoucímu bříšku. Práce s dechem a závěrečná relaxace pomohou lépe vnímat své tělo a prohloubit spojení s miminkem.

Cvičení jógy v těhotenství ulevuje od běžných těhotenských potíží (bolesti zad, otoky nohou, zácpa...). Pravidelné cvičení přináší uvolnění a vyrovnanost a lépe připraví ženu na porod.

Pokud nemá žena předchozí zkušenosti s pravidelnou jógovou praxí, doporučuje se začít se cvičením těhotenské jógy od ukončeného 14. týdne. Pokud je nastávající maminka i děťátko v pořádku, je možné cvičit až do porodu. Naopak se nedoporučuje pro těhotné ženy s vysokým krevním tlakem, rizikovým těhotenstvím či po prodělaném potratu. V případě pochybností konzultujte vhodnost cvičení se svým gynekologem.

Popis: Barbora Vohanková
Lektoři: Barbora Vohanková, Dagmar Hellerová